Конкурс за избор на најдобар есеј

КОНКУРС

за избор на најдобар есеј на тема:

„МОЈАТА ВИЗИЈА ЗА ИДНИНАТА НА ЕВРОПСКАТА УНИЈА”

Кој може да учествува?

Право на учество имаат студентите на прв и втор циклус на студии на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ – Битола.

Правила на учество

1. Секој студент може да конкурира со само еден есеј;
  1. Есејот (со 1200 – 1500 зборови), треба да биде напишан на македонски јазик, и најдоцна до 07.05.2018 година, да се испрати на следната е-mail адреса: angiest22@gmail.com со назнака: За КОНКУРС за најдобар есеј (ЕУи). Трудот треба да биде изработен во фонт Times New Roman (во македонска поддршка), големина на текстот 12 pt, единечен проред (spacing – single).

3.Во прилог на есејот, студентот треба да достави:

• ИЗЈАВА дека неговиот труд е негово оригинално дело;
  • Пријава која ќе ги содржи следниве информации:

Име и презиме;

1. Студиска година/циклус на студии/назив на единица;
  2. Контакт e-mail и контакт телефон;

Временска рамка:

1. Конкурсот е отворен од 30.04.2018 – 07.05.2018 година (заклучно со 07.05.2018, 23:59 часот).
  2. Оценувањето на добиените есеи ќе биде во периодот од 07.05.2017 до 08.05.2017 година, од страна на комисија составена од професори на Правниот факултет.

3. Свеченото прогласување на најдобрите есеи и доделувањето на наградите ќе биде за време на одбележувањето на Денот на Европа, на ден 09.05.2017 година, со почеток во 11.00 часот.