ПОВИК ЗА ПРИЈАВУВАЊЕ НА УЧЕСТВО ВО СТУДЕНТСКИ РАБОТНИ ГРУПИ НА ФИКТ

Со цел поквалитетно практично усовршување на студентите од Факултетот за информатички и комуникациски технологии – Битола, факултетот формира СТУДЕНТСКИ РАБОТНИ ГРУПИ каде студентите ќе работат на практични проекти од областите:

• Софтверско инженерство
  • Embedded software development

Студентските работни групи ќе бидат раководени од ментори од ИТ компании и професори од факултетот, кои ќе ги водат студентите во процесот на изработка на проектите. Проектите ќе се изработуваат во групи од по 3 до 4 студенти.

На студентите кои минатата година активно учествуваа во изработката  на проектите им беа доделени сертификати од старана на ИТ компаниите, беа повикани на пракса во компанијата која ги менторираше, а некои компании на најдобрите студенти доделија награди, стипендии и можност за вработување после завршувањето на студиите.

Студентите кои активно ќе работат во рамките на студентските групи ќе добијат бодови за одредени испити кои ги полагаат на ФИКТ и ќе им биде призната праксата за 2018 год.

На повикот можат да се пријавуваат студентите од ВТОРА, ТРЕТА и ЧЕТВРТА година на ФИКТ со пријавување на Online формата: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSejtE397KozDHQ0dXJr_obezNotZ_KhRMcbJy7jw-J2fX9eYA/viewform најдоцна до 25.02.2017!

Напомена! Студентите да внимаваат при пријавување да се регистрираат само еднаш, за да не се повторуваат истите студенти повеќе пати!